Szlaki górskie w Beskidzie Żywieckim

 

Nasze polskie góry są częstym celem zarówno dłuższych wakacyjnych urlopów, jak i weekendowych wycieczek. Szczególnie atrakcyjne szlaki górskie można znaleźć w Beskidzie Żywieckim. Sprawdź jak prezentuje się mapa górskich szlaków turystycznych tego regionu.

 

Gdzie znajduje się Beskid Żywiecki?

Beskid Żywiecki znany jest przede wszystkim jako drugie co do wysokości (zaraz po Tatrach) pasmo górskie w Polsce. To region leżący w południowej części naszego kraju – na granicy województwa małopolskiego i śląskiego. Przyciąga on turystów przez cały rok. Zarówno w lecie, jak i zimą można znaleźć tu wiele interesujących form aktywnego spędzania wolnego czasu. Niezwykle atrakcyjna jest przede wszystkim unikatowa przyroda, która mieści się na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Żywieckiego parku Krajobrazowego. Już nawet sama mapa szlaków turystycznych pokazuje, że każdy turysta znajdzie tutaj szlak przeznaczony na te mniej i bardziej wymagające piesze wędrówki, a nawet rowerowe wyprawy. Bez dwóch zdań wycieczka w góry Beskidu żywieckiego nie może obyć się bez zdobycia jego najwyższego szczytu, jakim jest licząca sobie 1725 m n.p.m. Babia Góra, która często zwana jest również Diablakiem.

 

Jakie są najatrakcyjniejsze szlaki górskie Beskidu Żywieckiego?

Wycieczka w góry w Beskidzie Żywieckim najczęściej wiąże się właśnie ze zdobyciem najwyższego szczytu tego pasma. Bardzo często turyści wybierają również szlaki górskie wiodące na Pilsko oraz Małą Babią Górę. Beskid Żywiecki obejmuje przede wszystkim następujące szlaki: masyw Babiej Góry, grupę Pilską i Romanki, pasmo Policy i pasmo orawsko-podhalańskie oraz grupę Wielkiej Raczy. Dużą zaletą jest to, że mapa szlaków turystycznych tego regionu obfituje w szlaki o różnorodnej trudności. W Beskidzie żywieckim można znaleźć szlaki oznaczane zgodnie ze skalą trudności następującymi kolorami: czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym oraz czarnym. Za najbardziej wymagający szlak w tych górach uznawany jest Perć Akademików o tatrzańskim charakterze, która stromym północnym stokiem prowadzi ze schroniska na Markowych Szczawinach aż na szczyt Babiej Góry. Bardzo znany jest również Główny Szlak Beskidzki, który jest najdłuższym szlakiem w polskich górach. Za najbardziej malowniczy szlak turyści uważają Worek Raczański podążając którym można dotrzeć na Wielką Rycerzową.

 

Beskid Żywiecki kusi turystów wieloma atrakcjami. Zapierające dech w piersiach krajobrazy i różnorodne szlaki górskie w Beskidach to tylko niektóre z nich. Jeśli cenisz sobie aktywny wypoczynek koniecznie musisz odwiedzić to miejsce – na pewno miło zapamiętasz je na długi czas i z sentymentem będziesz do niego wracał.